Üdvözöljük művelődési házunk weboldalán
 | NévadónkTerembérletKollégák

Főoldal
Magunkról
Programok
Felnőttképzés
Szolgáltatások
Teleház
Könyvtár
Klubok, körök
Partnereink
Képtár
Kulturális hírek
Kapcsolat
Naptár





Rábai Miklós
(Rábai Miklós táncművész, néptánc-koreográfus, folklorista; Kossuth-díjas (1952), érdemes művész (1967) 1921. április 18-án Békéscsabán született.
Vegytan–természetrajz szakos középiskolai tanárként a békéscsabai Rudolf Reálgimnáziumban tanított, ahol a Batsányi Együttes vezetője volt. Együttesével végezte első néptánckutató útjait, alakította ki első koreográfiáit. 1946–48-ban csoportja Gyulán első helyezést ért el a szabadságharc centenáriuma alkalmából rendezett országos táncversenyen. 1949-től tanított Budapesten, a Testnevelési Főiskola néptánc tanszakán, és az egyetemi és főiskolai hallgatókból válogatott MEFESZ (Magyar Egyetemi és Főiskolai Egyesületek Szövetsége) táncegyüttest vezette. Együttesével néptáncszviteket mutatott be, valamint a Ludas Matyi c. táncjátékot. Ekkor már készített koreográfiákat.
1950-ben megalakult az Állami Népi Együttes azzal a céllal, hogy magyar népi kultúra, a magyar nép dal-, tánc- és zenekincseinek tárházát felkutassa, ápolja és továbbfejlessze, és azután megszerettesse a magyarokkal és megismertesse más országok népeivel.
Az Együttes szervezői mintegy 1200 énekes és ugyanennyi táncos és zenész közül választották ki az Együttes tagjait. Így jött létre a Magyar Állami Népi Együttes három művészcsoportja: az ének-, zene- és a tánckar. A tagozatok vezetői: Csenki Imre, Gulyás László és Rábai Miklós voltak. Rábai Miklós az Együttes koreográfusa és a tánckar művészeti vezetője, 1965-től haláláig a teljes társadalmi művészeti vezetője volt.
Az Együttes első önálló bemutatóját a Városi Színházban 1951. május 14-én tartották, melyen az Ecseri lakodalmast állították színpadra. Ebben az előadásban korábbi kísérleteit összegezte, így itt jelent meg először az úgynevezett triós műfaj első színpadi kísérlete (Kállai-kettős), az ének–zene–tánckar együttes közreműködése az adott produkción belül.
1958-1961 között szviteken, zsánerképeken, mese- és történeti játékokon, balladákon és tánc-drámákon keresztül új formát, a népi balettet alakította ki.
1964–1974 között a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke. 1971-ben lett az Állami Népi Együttes igazgatója. Működése alatt az együttes hét koncertprogramot mutatott be, amelyek többségét ő maga koreografálta. Együttese öt világrész több mint 30 országában lépett fel. Koreográfiáiról számos filmfelvétel készült, a magyar Televízió portréfilmet készített Egy óra Rábai Miklósnál címmel. Még ebben az évben javaslatára indult meg a Balettintézetben a hivatásos néptáncos képzés.
„Modernet, magyart, európait” – vallotta, s deklarált célként a magyar nemzeti balett megteremtését hirdette.
Egyfelvonásos táncjátékaival, egész estét betöltő három felvonásos mesejátékával a táncszínház itthoni megteremtője volt.
1974. augusztus 18-án, Budapesten hunyt el.

Magyar Állami Népi Együttesben bemutatott önálló műsorai:
1956. Kisbojtár
1958. Ballada est: Barcsai szeretője, Kádár Kata, Jóka ördöge
1961. Ecseri lakodalmas
1969. Jeles napok

Válogatás a több mint két évtized koreográfiáiból:
1951. Ecseri lakodalmas, Kállai kettős, Fonó, Üveges tánc, Sarkantyús tánc
1955. Györgyfalvi legényes, Háromugrós
1961. Drágszéli tánc-szvit, Kalotaszegi leánytánc, Farsang Bekölcén, Szüreten, Békési esték, Fergeteges, Első szerelem
1964. Vágyódás, Virágok vetélkedése
1965. Turka (Román karácsonyi játék), „Tavo kiszely, Tavo…” (Szlovák tavaszhívogató), Svatovac (Szerb lakodalmi szokások)
1970. Mártogatós, Palóc bál, Citeraszó 1
974. Szól a figemadár, Derecskei verbunk, Sárközi vigasság

Forrás:
Hagyományok Háza
Magyar Életrajzi Lexikon
Magyar Színházművészeti Lexikon
www.ingyenweblapok.hu